مديريت فرايندهای کسب وکار با وي فلو

مدیریت فرایندها عبارت است از یک رویکرد سيستمي است که بر هم جهت کردن  کلیه امور یک سازمان با خواسته های مشتری متمرکز است. یک رویکردی که اثر بخشی و کارایی سازمان را با در نظر داشتن انعطاف یذیری و خلاقیت و يکپارچگی آن بهبود می بخشد. مدیریت فرایندهای کسب و کار تلاش می کند که بطور مداوم فرایندها را ارتقا دهد و بنا براین می توان گفت که فرایند بهینه کرد فرایندها می باشد. یعنی مدیریت فرایندها سازمان را قادر می کند که بهتر بتواند از دیدگاه سنتی جدا شده و موثرتر و کارامد تر باشد.

در اکثر سازمانها از روشهای ستنی برای تدوین نطام نامه استفاده می شود. یعنی فرایندها به روش تشریحی با گردش کار تدوین و خلاصه انها در نظام نامه درج می گردد.

امروزه شناسایی و مدلسازی فرآیندهای سازمانی، بحثی است که در بسیاری از سازمان‌ها با ابعاد کوچک و بزرگ مطرح است، مباحث مدیریت و مدل سازی فرایندهای سازمانی می‌تواند به عنوان عامل مهمی در موفقیت کسب وکار سازمان‌ها در نظر گرفته شود.

به تصویر درآوردن توالی فعالیتهای کسب و کار و اطلاعات مرتبط با آن را مدلسازی فرآیند گویند. هدف از مدلسازی فرآیندهای کاری یک سازمان، ایجاد یک زبان مشترک مفهومی (مبتنی بر استاندارد) و ساده (در قالب اشکال گرافیکی که هم حجم کمتری دارند و هم براحتی توسط کاربر قابل درک هستند)، بین مدیران و کارشناسان سازمان، و تحلیلگران سیستمی می‌باشد.

مدل‌سازی فرایندها فعالیتی است که توسط تحلیل‌گران فرایندها و به منظور استخراج فرایندهای موجود و نمایش فرایندهای جدید در تمام متدولوژی‌ها و استراتژی‌های مهندسی مجدد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چنین فعالیتی تحلیل‌گران از ابزارهای مدل‌سازی برای مدل کردن وضعیت فعلی و وضعیت آینده سازمان استفاده می‌کنند.

در واقع مد لسازی فرآیندها فعالیتی است که توسط تحلیلگران فرآیندها و به منظور استخراج فرآیندهای موجود و نمایش فرآیندهای جدید در تمام متدولوژ یها و استراتژ یهای مهندسی مجدد مورد استفاده قرار می گیرد. در چنین فعالیتی تحلیلگران، از ابزارهای مد لسازی برای مدل کردن وضعیت فعلی و وضعیت آینده سازمان استفاده می کنند.

در برخی دیگر از سازمانها از نرم افزار هایی برای تدوین مستندات یا کنترل سوابق آنها استفاده می شود. که اکثرا به صورت برنامه نویسی یا بکارکیری تکنیکهای ساده یا استفاده از نرم افزارهای مدلسازی استفاده می شود.

شيوه‌هاي نمايش و تحليل فرايندها که روشهاي مدل‌سازي فر‌ايندهاي کسب و کار خوانده مي‌شوند، از مهم‌ترين عوامل موثر در موفقيت يک پروژه مهندسي مجدد فرايندهاي کسب و کار هستند. مدل‌سازي فرايندها فعاليتي است که توسط تحليل‌گران فرايندها و به منظور استخراج فرايندهاي موجود و نمايش فرايندهاي جديد در تمام متدولوژي‌ها و استراتژي‌هاي مهندسي مجدد مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

مدل‌سازي فرايندها در اصل شامل مدل‌سازي گرافيکي و روشهاي پردازش داده‌ها توسط تکنيک‌هايي نظير نمودار جريان داده و با هدف پشتيباني از توسعه سيستم‌هاي اطلاعاتي می باشد. اما نوعا مناسب‌ترين نشانه‌گذاري بستگي به عواملي چون هدف مدل‌سازي و افرادي که مدل‌سازي براي آنها انجام مي‌شود دارد.

در اینحا قصد داریم  شما را با  یکی  از روش هاي مدلسازي فرآيندهاي کسب وکار سازمان آشنا نماییم و  با معرفی نرم افزار  وی فلو  به عنوان یک ابزار قوی ترسیم گرافیکی و مدلسازی فرایندها است که امکان ترسیم و نمایش سریع و مطمئن فرایندهای سازمان را فراهم آورده و بستر مناسبی برای مستندسازی و مدیریت فرایندها با جزئیات و اطلاعات کامل ایجاد می نماید، ابزاری مناسب برای تدوین یک نظام نامه کیفیت الکترونیک بر مبنای ایجاد، توزیع و نمایش فرایندها به شکل فایل تحت وب در مرورگر وی فلو یا ایتنرنت اکسپلورر را آموزش دهیم که در آن کلیه اطلاعات از جمله گردش کار و سایر اطلاعات در هر مرحله  کاری  در یک فرایند در یک بانک اطلاعاتی ذخیره و در دسترس می باشد و علاوه براین نرم افزار دارای امکان لینک شدن همه فرایندها به همدیگر بوده و قابلیت جستجو و حرکت بین آنها را میسر می سازد.

نسخه جدید وی فلو ۶ سریع تر و کارامد تر از همیشه از اواسط سال ۲۰۱۶ به بازار آمد. نه تنها طرح آن به روز شده بلکه عملکرد آن بهبود بسیاری یافته است. قابلیت اجرای خروجی تحت وب وی فلو در اکثر مرورگرها و تبلت و تلفن های هوشمند ایجاد شده و علاوه آن قابلیت های جدید، از جمله شکل های هوشمند، جادوگر برای ایجاد فرآیند جدید، گردش کار فرایند تصویب فرایندها، اما این همه ماجرا نیست …